
За 16 малки козуначета или 2 средно големи козунака са нужни:
Около 600 г брашно (4 ч.ч. +2 с.л.)
3 яйца (М размер)
150 г захар (1/2 ч.ч. + 2 с.л.)
200 мл. прясно мляко
1 пак. суха мая (7 г)
140 мл. мазнина (смес от 90 г масло и олио)
1 ч.л. ванилия
Съвсем малка щипка сол
Настърганата кори на 1 био лимон
150 г сушен цитрусов микс

Цитусовия микс сложих в купа, полях с гореща вода и капнах 3-4 капки ромова есенция. Ако не разполагате, може да я пропуснете. Оставих ги така за час, след което ги отцедих добре и попих с домакинска хартия останалата влага.
В касерола леко загрях прясното мляко, като трябва да е по-скоро хладко към топло. От него взех 6 с.л., които сложих в малка купичка. Добавих 1 ч.л. от предвидената захар, сухата мая и 1 с.л. от предвиденото брашно. Разбърках и оставих на топло да се активира маята и сместа да шупне. Това отне 10 минути.
При топлото мляко в касеролата добавих захарта и разбърках до стопяването й. Ако е нужно, може да се загрее още малко. Когато захарта се стопи, леко охладих и добавих ванилията, лимоновата кора, двете цели яйца и белтъка на третото. С кухненска бъркалка разбърках до хомогенна смес. В метално канче разтопих маслото и допълних с нужното количество олио до 140 мл.
Брашното пресях и почти цялото сложих в дълбока купа (без 2-3 сл.). Добавих щипката сол и разбърках. Направих кладенче, в което изсипах млечно-яйчената смес и активиралата се мая. Разбърках първо с голяма лъжица, а след това започнах да оформям тестото с ръка. Наложи се да добавя още малко от отделеното брашно, за да се получи нужната текстура за месене. Не добавяйте повече брашно, защото тестото ще стане твърдо и няма да втаса добре! По-добре леко да лепне, отколкото да е сухо! Прехвърлих тестото върху плота, разстлах го с форма на правоъгълник и сложих от топлата мазнина, прегънах го, все едно го затварям и месих, разтягайки до поемане на мазнината. Действах по този начин до поемане на мазнината, като си оставих 1-2 с.л. за накрая. Цялото месене отне около 10 минути и в никакъв случай не е трудоемко. Разтягайте и месете тестото, без да са нужни специални умения и техники. Разтеглянето и усукването спомагат за образуването на конци в готовото печиво. Възможно е в началото да ви се струва, че е жилаво, но в края ще се получи меко, еластично и ароматно тесто. Купата намазах с малко от мазнината и поставих оформеното на топка тесто. Покрих с фолио за свежо съхранение и кърпа и оставих на стайна температура за 1 час и половина или 2, в зависимост от температурата в помещението. Нужно е тестото да изпълни купата.
Когато това се случи, прехвърлих тестото върху плота, поомесих го за минута. Тестото е с тегло 1150 г. сега може да решите какво да оформите от него. С по-голямата част направих руло с пълнеж, а с 450 грама приготвих тези малки козуначета със сушен цитрусов микс в чаши. Разделих го на 5 парченца по около 80 г. Всяко разстлах с ръце върху плота, поставих от цитрусовия микс, затворих, притиснах добре краищата, усуках с намаслени ръце и с дланите оформих дълъг фитил, който разрязах на две равни половини. Сплетох ги и навих на охлюв. На снимките се вижда добре.
След това ги намазах с жълтък, който смесих с 2-3 капки прясно мляко и поръсих със захар. За по-удобно ги поставих в тавата на самата фурна и ги сложих да се пекат в загрята на 170 градуса фурна за около 25 минути.
Ако бързо добият апетитен загар, трябва да се покрия с алуминиево фолио. Рядко използвам такова, но в случая нямаше с какво да го заменя. Пекох до суха клечка, прободена в най-високата част на козуначетата и при почукване да „бият на кухо“. Леко охладени ги извадих от чашите и оставих да се охладят върху метална решетка. Ако не излизат лесно, „обиколете“ ги в чашата с нож.
Да ви е сладко!
Изстиналите козуначета увивам във фолио за свежо съхранение и така ги съхранявам.
Тестото не трябва да превтасва, защото няма да получите желания резултат!

0 коментара